8 czerwca 2014r. Nową Hutę odwiedził prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Bronisław Komorowski. Powodem wizyty były uroczystości związane z 25-leciem wyborów 4 czerwca 1989r. Prezydent na początek złożył kwiaty pod Pomnikiem Solidarności położonym w południowej części placu Centralnego. Pomnik ten został tam przeniesiony w 2005 roku z Izby Pamięci znajdującej się w Hucie im.Sendzimira.

Kolejną częścią wizyty było otwarcie pod Nowohuckim Centrum Kultury wystawy plenerowej „Dziękujemy za wolność – Ludzie 4 czerwca 89” przedstawiającej wydarzenia sprzed 25 lat w Nowej Hucie. Następnie uroczystości przeniosły się na scenę. Prezydent Komorowski został wyróżniony „Medalem wolności”, po czym wygłosił przemówienie. Zaakcentował, że takie obchody właśnie w Nowej Hucie mają szczególne znacznie. „Miasto”, które miało być sztandarowym tworem komunistycznej władzy, postawiło tej władzy opór i wywalczyło sobie wolność. Po przemówieniu Prezydent odznaczył orderami Państwowymi zasłużonych ludzi Solidarności, którzy walczyli z „imperium zła”.

Prezydent niedługo potem opuścił oficjalne uroczystości, mieszkańcy mogą natomiast wpisać swoje wspomnienia lub życzenia na wielkim orle ustawionym obok NCK, a o godz.15:00 rozpoczął się koncert „Dziękujemy za wolność”, w którym wystąpią m.in. raper Tadek oraz zespół WU-HAE.

Warto docenić to, że Prezydent pojawił się w Nowej Hucie osobiście by świętować 25-lecie wolności. Nieopodal z al.Róż ruszała w międzyczasie spora grupa rowerzystów w ramach Święta Cyklistów, a kawałek dalej w Parku Ratuszowym trwał Targ Śniadaniowy, to świadectwo, że Nowa Huta żyje, Nowa Huta jest aktywna, w Nowej Hucie się dzieje!

[nggallery id=3]